دانستنی های وسایل و لوازم خانگی

نقش پررنگ چای با انتخاب بهترین کتری و قوری

کتری و قوری 1.0 + 2.0 لیتر استیل براق بلا کرکماز

چای یکی از نوشیدنی های محبوب و مورد علاقه بسیاری از مردم جهان از جمله ایرانی ها می باشد که برای تهیه آن می توان از وسایلی مثل کتری و قوری، چای سازهای برقی، کتری برقی و سماور استفاده کرد ولی ساده ترین وسیله برای تهیه چای همان کتری و قوری است که امروزه با توجه به پیشرفت صنعت لوازم خانگی در تولید انواع لوازم خانگی برقی مانند چای سازهای برقی یا کتری های برقی که فرآیند آماده کردن انواع نوشیدنی مانند چای را بسیار راحت و سریع انجام می دهند هنوز هم از وسایل مهم آشپزخانه به شمار می رود و در واقع جزء ثابت هر آشپزخانه ی ایرانی است بنابراین انتخاب بهترین کتری و قوری که متناسب با نیاز شما باشد نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه دارد که آنچه در این قسمت از سایت رابیما خواهید خواهند در این امر شما را یاری خواهد کرد.

قوری و انواع آن

قوری یکی از اجزای اصلی و جز جدایی ناپذیر وسایل تهیه و سرو چای است که از آن برای دم کردن چای و انواع دمنوش ها استفاده می شود و به دلیل رابطه مستقیمی که با چای دارد تاثیر زیادی در طعم و رنگ چای داشته و می تواند لذت طعم و عطر چای را برای شما چندین برابر کند. با اینکه همه قوری ها ظاهر یکسانی دارند و از یک لوله، دسته و درب تشکیل شده اند ولی دارای انواع متفاوتی از جنس های مختلف مانند چینی، سرامیکی، استیل، روی، پیرکس، لعابی، چدن، سنگی و… ولی متداول ترین آنها همان قوری های چینی، سرامیکی، استیل، روی و قوری های پیرکس هستند.

قوری چینی و سرامیکی

قوری های چینی از گذشته تا امروز طرفداران زیادی داشته چون طعم و رنگ چای را حفظ کرده و تاثیری روی آنها ندارند، شستشوی راحت و قیمت مناسبی دارند ولی به دلیل ساختار جنسشان در برابر ضربه مقاومت کمی دارند. قوری های سرامیکی نیز که شبیه قوری های چینی هستند و در رنگ ها و شکل های زیبا و متنوعی در بازار وجود دارند امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده اند ولی نسبت به قوری های چینی وزن بیشتری دارند.

قوری استیل

قوری های استیل هم طرفداران زیادی در بازار لوازم آشپزخانه دارند و به دلیل مقاومت خوبی که در برابر حرارت و ضربه دارند ماندگاری بیشتری داشته و هنگام طبیعت گردی و تهیه چای آتیشی نیز مناسب هستند و با قرار گرفتن روی شعله مستقیم آتش دچار آسیب نمی شوند و به علت ساختار جس خود رسانای خوبی برای گرما هستند و می توانند چای را برای مدت بیشتری گرم نگه دارند.

قوری پیرکس

قوری های پیرکس به دلیل ساختار جنسشان که همان شیشه است دارای ظاهر جذابی هستند و می توان فرآیند تهیه چای را در آنها مشاهده کرد ولی از طرف دیگر در برابر ضربه آسیب پذیر بوده و به راحتی می شکنند در نتیجه به مراقبت بیشتری نیاز دارند و شستشوی آنها نیز نسبت به سایر قوری ها سخت تر است.

کتری و قوری 2.0 + 1.1 لیتر استیل کاراجا
کتری و قوری 2.0 + 1.1 لیتر استیل کاراجا

کتری و انواع آن

کتری به عنوان جز اصلی دیگر در تهیه چای و انواع دمنوش ها وسیله ای است که ابتدا آب را به جوش می آورد و سپس قوری محتوی چای و… روی سطح آن قرار داده می شود تا با حرارت بخار آب دم شده و آماده شود. کتری ها هم صرف نظر از نوع ساختاری که دارند مانند استیل، روی، پیرکس، چدن، لعاب، مس و… هم به صورت اجاقی و هم به صورت برقی وجود دارند.

کتری های اجاقی

کتری های اجاقی با قرار گرفتن روی شعله مستقیم گاز آب را جوش می آورند و گرم می کنند و نسبت به کتری های برقی که به سرعت آب را به جوش می آورند برای جوشاندن آب به مدت زمان بیشتری در حدود 10 تا 20 دقیقه نیاز دارند.

کتری های برقی

کتری های برقی فرآیند جوشاندن آب را به وسیله انرژی برق انجام می دهند و در واقع در این نوع کتری ها یک المنت گرمایشی که در قسمت پایه آنها قرار دارد در زمان بسیار کوتاهی آب را جوش می آورد و در برخی از این کتری ها امکانی برای تنظیمات بیشتر دما وجود دارد که با کمک آن می توان کنترل بهتری روی دمای آب داشت و یا با گرم نگهداشتن آب، برای استفاده مجدد از آن و خوردن چای در زمان های دیگر از آن استفاده کرد.

 کتری های سوت زن

این نوع کتری ها از نوع کتری های اجاقی هستند که با به جوش آمدن آب صدایی مانند سوت ایجاد می کنند تا جوش آمدن آب را اعلام کنند.

کتری های سماوری

کتری های سماوری که به آنها سماور روگازی نیز گفته می شود دارای یک شیر شبیه سماور هستند که در قسمت پایین بدنه ی آنها تعبیه شده و به راحتی با با باز و بسته شدن می توان آب جوش را داخل فنجان ریخت. این نوع کتری ها نسبت به کتری های معمولی استفاده راحت تری دارند و نیازی به جابه جایی و بلند کردن آنها هنگام استفاده نیست ولی به دلیل وجود شیر آب ممکن است زودتر دچار آسیب شوند.

کتری و قوری 2.3 + 1.1 لیتر کرم ترازو کاراجا
کتری و قوری 2.3 + 1.1 لیتر کرم ترازو کاراجا

نکات مهم قبل از خرید بهترین کتری و قوری

ظرفیت کتری و قوری

ظرفیت کتری و قوری باید متناسب با تعداد افراد خانواده و میهمان های شما باشد که به عنوان مثال حجم لازم برای قوری و برای یک خانواده چهار نفره به اندازه دو لیوان آب است و برای تعداد افراد بیشتر به قوری بزرگتری نیاز است.حجم لازم برای کتری هم متناسب با تعداد افراد و میزان مصرف چای در نظر گرفته می شود.

 جنس کتری و قوری

 جنس کتری و قوری هم باید به گونه ای انتخاب شود که مقاومت خوبی در برابر حرارت داشته، به راحتی دچار رسوب نشود و عمر و دوام طولانی داشته باشد. جنس کف کتری نیز به دلیل اینکه به طور مستقیم با شعله گاز ارتباط دارد بسیار مهم است و باید مقاومت خوبی در برابر حرارت مستقیم داشته باشد.

 جنس دسته

دسته قوری نقش زیادی در دوام قوری داشته و از طرفی ایمن بودن شما را در برابر حرارت می تواند حفظ کند. به طور مثال اگر دسته قوری از جنس خود قوری نباشد و جدا از آن بوده و از جنس پلاستیک باشد یا به وسیله پیچ به بدنه وصل شده باشد نمی تواند ایمنی لازم را داشته و دوام قوری هایی که دسته ای از جنس خود قوری دارند داشته باشد. جنس دسته کتری هم باید از نوعی باشد که در برابر حرارت مقاومت داشته و توانایی تحمل وزن کتری را داشته باشد.

کیفیت

کیفیت کتری و قوری نیز از مهمترین مواردی است که باید قبل از خرید آنها در نظر گرفت چرا که به دلیل استفاده روزانه و مداوم آنها و رابطه مستقیم با حرارت اجاق گاز اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشند در مدت زمان کوتاهی دچار آسیب می شوند.

خرید بهترین کتری قوری از سایت رابیما

فروشگاه رابیما به لطف تجارب چندین ساله و زحمات غیر قابل اعتنای خود توانسته است بسیاری از محصولات خارجی را در ایران وارد و عرضه کند تا مشتریان و علاقه‌مندان به لوازم خانگی بتوانند راحت‌تر به این کالاها دسترسی داشته باشند. به عنوان نمونه رابیما محصولات گوناگونی از شرکت‌های مطرح خارجی مانند کرکماز، کاراجا، بامبوم و سایر برندها را توانسته وارد کند و آنها را به همراه ضمانت‌نامه و گارانتی‌های معتبر مدت‌دار به فروش برساند. کتری قوری نیز از این قضیه مستثنی نبوده و شما مراجعه‌کننده‌ی عزیز پس از مطالعه‌ی مقاله‌ی فوق می‌توانید انواع متنوع آنها را در اشکال و رنگ‌های متفاوت همراه با ضمانت‌نامه‌های رسمی از طریق فروشگاه رابیما تهیه و خریداری نمایید. لازم به ذکر است خرید این محصولات همراه با ارائه‌ی خدمات پس از فروش است و در صورت لزوم خریدار گرامی می‌تواند برای دریافت اطلاعات و راهنمایی و نحوه‌ی کار با برخی از آنها از طریق بسترهای ارتباطی رابیما با متخصصین زبده و کارشناسان فنی مجموعه تماس حاصل نمایند و طرز کار با آنها را یاد بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید